Board and Committees

Officers and Board of Directors 2017/2018

Officers

Immediate Past Chair Howard Dermer
Chair Edward Wiltzer
President Myer Bick
Vice-Chairs
Gerald Issenman
Harvey Levenson
Secretary Pierre Brosseau
Treasurer Ronny Steinberg
Ad-Hoc
    Irwin Kramer, CPA, CA
    Alice Raby
    Gary Wechsler, FCPA, FCA

Board of Directors

Director Emeritus Morton Brownstein, C.M. (deceased)
Sheila Kussner, O.C., O.Q., C.O.M.
Honourary Chairs Richard Dubrovsky
Bernard Stotland, FCPA, FCA
Directors Heather Adelson
Renna Bassal/Sarah Hutman (representing the Auxiliary)
Pierre Brosseau
Bita Cattelan
André B. Charron
Rona Davis
Howard Dermer
Aaron Fima, CPA, CA
Pascale Hasen
Gerald Issenman
George Itzkovitz
Mitchell Kendall
Joel King/Marlene King (representing Hope & Cope)
Perry Kliot
Irwin Kramer, CPA, CA
Miles Leutner
Harvey Levenson
Elliot Lifson
Christine Marchildon
Joan Prévost
Alice Raby
Nadie Renaud-Tinker
Brenda Rosenberg
Alan Rossy
Sarah Rubin
George Sakkas
Joel Segal
Ronny Steinberg
Peter Triassi
Gary Wechsler, FCPA, FCA
Edward Wiltzer
Heleena Wiltzer

Executive Committee

Immediate Past Chair Howard Dermer
Chair Edward Wiltzer
Vice Chairs Gerald Issenman
Harvey Levenson
SecretaryPierre Brosseau
TreasurerRonny Steinberg
Foundation President and C.E.O. Myer Bick
Hospital Executive Director Dr. Lawrence Rosenberg
Ad-Hoc (ex-officio) Irwin Kramer, CPA, CA
Alice Raby
Gary Wechsler, FCPA. FCA
Trustees Jordan Aberman
Marcel Adams
Armand Afilalo
James Alexander
John Alper
Joseph Basmaji
Anne-Marie Bélanger, CPA, CA
William Bell
Lison Benarroch
David Bensadoun
Danielle Bitton
Gabriel Bitton
Ronald Black
Evelyn Bloomfield-Schachter
L. Michael Blumenstein
Garner Bornstein
Perry Britton
Anna Brojde
Claudine Bronfman
Stephen R. Bronfman
Bernice Brownstein
Janis Brownstein
Michael Brownstein
André Bureau
Bobby Ciricillo
Stanley Cons
Steven Cummings, C.M.
Murray Dalfen
Robert Davis
François de Gaspé Beaubien
Jean Pierre Desrosiers, FCPA, FCA
Lewis Dobrin
Elaine Dubrovsky
Gordon Echenberg
Bina Ellen
Dr. Sheldon Elman
Sam Eltes
Lloyd Feldman
Aaron Fish
Michael Flinker
Ron Friedman
Mortimer Fruchter
James Garfinkle
Brahm Gelfand
Samuel Gewurz
Gail Goldfarb Karp
Beryl Goldman
David Goodman
Morris Goodman
Harold Sonny Gordon
David Granofsky
Sylvie Grégoire
Saryl Gross
Stephen Gross
Diane Proulx Guerrera
Salvatore Guerrera
Pascale Hasen
Thomas O. Hecht
Helaine Herman
Norman Issley
Lynne Kassie
Bruce Kent
Andy Kirstein
Max Konigsberg
Avi Krispine
Jean-Alexandre Lambert
Marc Larente
Nan Lassner
William Lassner
Howard Levine
Ben Levitt
Irwin Litvack
Gerald Litwin
Judy Marmerstein Litwin
Paul Lowenstein
Irving Ludmer
Ralph Masella
Ted Matthews, CPA, CA
Leonard J. Mendel
Lisa Mierins
Gary Mintz
Jodi Mintz
Steven Mintz
Samuel Minzberg
Terry Minzberg
Claude Morency
Clifford Noonoo
Rory Olson
Bonnie Ostrov
Paul Ostrov
D. James Papadimitriou
Ross Paperman
Selena Paperman
Barry Pascal
Edward Pascal
Joe Paventi
William Pencer
Maurice Peress
Sydney Pinchuk
Stanley K. Plotnick
Sol Polachek
Hyman Polansky
Joel Raby
Stephen Rapps
Susan Raymer
Dorothy Reitman, C.M.
Howard Richman
Giuseppe Rizzolo
Harvey Rosenbloom
Nancy Rosenfeld
Larry Rossy
Lyon Sachs
Giancarlo Salvo
Seymour Samberg
Allan Schouela
Edouard Schouela
Martin Schwartz
Emmelle Segal
E. Stephen Segal
Jeff Segel
Gilles Sénécal
Barry Shapiro
Bernard J. Shapiro, O.C.
Jeff Solomon
Albert Soussan
Wendy Spatzner
Manya Stendel
Richard Stern
Howard Stotland
John Swidler
Danny Taran
Irving Teitelbaum
Martin Thibodeau
Steven Victor, CPA, CA
Justin Vineberg
Lillian Vineberg
Robert Vineberg
Neil Weinman
Cindy Weinstein
Edward Glen Weinstein
Jonathan Wener, C.M.
Susan Wener
Peter Yanofsky
Steven Yaphe
Stanley E. Zack
Michael Zunenshine
Honourary Trustees Sydney Aptacker
Joe Battat
Aldo D. Bensadoun, O.C., C.Q.
Harry J.F. Bloomfield, Q.C.
Michel Boucher
Douglas Cohen
Joanne Cohen
Nancy Cummings Gold
Ronald Gallay, FCPA, FCA
Senator Marc Gold
Lenore Goldfarb, Ph.D.
Robert Goldfarb
Shirley Goldfarb
The Hon. Yoine Goldstein
Sam Hornstein
The Hon. Pierre Marc Johnson
The Hon. E. Leo Kolber, O.C.
Jeremy H. Reitman
Alvin Cramer Segal, O.C., O.Q.
David Sela
Nadia Moretto Sela
Vanda Treiser
Lawrence Yanofsky
Sheila Zittrer

Board Committees 2017/2018

Investment and Finance Committee Joel Segal – Chair
Myer Bick (ex-officio)
Michel Boucher
Normand Grégoire
Irwin Kramer, CPA, CA
Fréderic Martel
Allan Schouela
Gustavo Wendichansky (ex-officio)
Edward Witzer (ex-officio)
Audit Committee Aaron Fima, CPA, CA – Chair
Myer Bick (ex-officio)
Clarence Blatt
Carrie Bogante (ex-officio)
André Giroux (x-officio)
Irwin Kramer, CPA, CA
Jonathan Kuczer
Marc Larente
Philip Levi, FCPA, FCA
Miles Leutner
Clifford Noonoo
Larry Sidel (ex-officio)
Ronny Steinberg
Edward Victor, FCPA, FCA
Steven Victor, CPA, CA
Gary Wechsler, FCPA, FCA
Gustavo Wendichansky (ex-officio)
Edward Wiltzer (ex-officio)
Lawrence Yelin
Irwin Zelniker
Governance Committee Howard Levine – Chair
Anne-Marie Bélanger, CPA, CA
Myer Bick (ex-officio)
Howard Dermer
Brahm Gelfand (ad-hoc)
André Giroux (x-officio)
Sylvie Grégoire
Perry Kliot
Larry Sidel (ex-officio)
Justin Vineberg
Edward Wiltzer (ex-officio)
Strategic Planning Committee Howard Dermer – Chair
Myer Bick (ex-officio)
André Giroux (x-officio)
Christine Marchildon
Joel Segal
Larry Sidel (ex-officio)
Edward Wiltzer (ex-officio)
Human Resources Committee Irwin Kramer, CPA, CA - Chair
Myer Bick (ex-officio)
Howard Dermer
Aaron Fima, CPA, CA
André Giroux (x-officio)
Larry Sidel (ex-officio)
Edward Wiltzer
Nominating Committee Harvey Levenson – Chair
Myer Bick (ex-officio)
Pierre Brosseau
Howard Dermer
Gerald Issenman
Alice Raby
Larry Sidel (ex-officio)
Edward Wiltzer
Grants Committee Irwin Kramer, CPA, CA – Chair
Myer Bick (ex-officio)
Rona Davis
Howard Dermer
André Giroux (x-officio)
Mitch Kendall
Harvey Levenson
Larry Sidel (ex-officio)
Ronny Steinberg
Edward Wiltzer